W ciągu ostatnich lat temat powłok ceramicznych stał się już dość powszechny w środowisku motoryzacyjnym, a coraz częściej interesują się nimi również właściciele łodzi i innych pojazdów. Dla wielu jednak wciąż niejasne jest to, czym właściwie są powłoki i jaka jest ich rola. W tym artykule wyjaśnimy więc trzy podstawowe kwestie:
- czym są powłoki ceramiczne i z czego się je tworzy?
- w jakim celu się je aplikuje?
- Z czego tworzy się powłoki ceramiczne i jaki jest ich skład?
Jednym z głównych surowców, z których tworzy się powłoki ceramiczne, jest kwarc. Z tego powodu często spotykane określenie to “powłoki kwarcowe”. W rzeczywistości oba terminy dotyczą tego samego zabiegu. Konkretnym związkiem chemicznym znajdującym się w kwarcu, który jest istotny dla tworzenia powłok, jest krzemionka (SiO₂). Wykorzystuje się ją jako kluczowy składnik żywic polimerowych, które stanowią bazę preparatów służących do tworzenia powłok. Poza tym w skład wchodzą bezpieczne dla lakieru substancje o właściwościach rozpuszczających oraz inne dodatki. Dokładny skład oczywiście różni się w zależności od produktu i jest objęty ścisłą tajemnicą
Ostateczna forma powłoki ceramicznej to ciecz, która sprzedawana jest w niewielkich buteleczkach, które przeznaczone są na jednorazową aplikację.
Co istotne, rodzaje powłok różnią się trwałością. Na przykładzie preparatów Ultracoat wytrzymałość wygląda w ten sposób:
Ultracoat One – do 40 000 km
Ultracoat Premium Bond 9H – do 100 000 km
Warto również zaznaczyć, że powłoki mogą różnić się w zależności od zastosowania i typu nawierzchni, do której są przystosowane, chociaż istnieją także powłoki uniwersalne, jak wspomniane powyżej Ultracoat One. Idealny przykład to specjalistyczna powłoka Metal Guard przeznaczona do felg aluminiowych i chromowanych lub Ceramic Breeze do łodzi lub skuterów wodnych.
Jaka jest rola powłoki ceramicznej?
Aplikacja powłoki na karoserię to jedna z usług, które najczęściej wykonuje się w studiach detailingowych. Na ten zabieg decydują się właściciele zarówno nowych, jak i tych klasycznych samochodów. Ma on 3 główne funkcje:
Zabezpieczenie oryginalnego lakieru
Każdy lakier jest narażony na uszkodzenia i degenerację, nawet w aucie, które pełni funkcję ozdobną w garażu. Karoserii szkodzą nawet takie czynniki jak powietrze i czas, nie mówiąc już o tych czynnikach związanych z codzienną eksploatacją, jak nie do końca prawidłowe mycie i osuszanie. Aby zabezpieczyć lakier, nakłada się więc powłokę ceramiczną, która stanowi ochronny płaszcz na powierzchni auta. Właściwości powłok zapewniają ochronę przed:
Promieniami UV / Utlenianiem
Ptasimi odchodami
Solą drogową
Korozją
Dzięki tym zabezpieczeniom, właściciele mogą utrzymać oryginalną karoserię w jak najlepszym stanie przez lata i zachować wysoką wartość samochodu. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku klasycznych pojazdów. Należy jednak pamiętać, że powłoka ceramiczna nie jest niezniszczalnym pancerzem i ma swoje ograniczenia.
Więcej na temat efektów zabezpieczających przeczytacie w artykule “Przed czym chronią powłoki ceramiczne?”.
Zapewnienie lakierowi spektakularnego wyglądu
Zabezpieczenie karoserii to najważniejsza wartość powłok ceramicznych, ale to dopiero efekt wizualny robi prawdziwe wrażenie. Ceramika znacznie uwydatnia naturalny połysk karoserii, a dzięki trzeciej funkcji, połysk ten utrzymuje się przez długi czas. Co więcej, powłoka podkreśla i nadaje wyjątkowej głębi naturalnemu kolorowi lakieru, przez co auto wygląda jeszcze lepiej.
Odporność na zabrudzenia i łatwiejsze (oraz rzadsze) mycie
Powłoki ceramiczne znacznie zmniejszają przylepność karoserii, dzięki czemu samochód trudniej łapie brud, a zatem auto rzadziej wymaga mycia. Dzieje się tak dzięki właściwościom hydrofobowym powłok, które wspomagają ociekanie wszelkich cieczy z powierzchni. Efekt “samooczyszczający” uzyskujemy dzięki temu, że drobinki kurzu unoszą się wraz z wodą na powierzchni karoserii zamiast do niej przylegać.